search

Exemplary CALS students, faculty, staff honored at 2019 Dean's award ceremony

More than 40 students and a dozen faculty and staff were honored for their outstanding achievements in undergraduate education, teaching and advising. Photo by Heather Ainsworth/Cornell University

Kathryn J. Boor '80, the Ronald P. Lynch Dean of CALS, honored more than 40 students and a dozen faculty and staff at this year’s Dean’s Awards Dinner held April 22 at the Statler Hotel. The annual event recognizes outstanding achievements in undergraduate education, teaching and advising. 

Here is the complete list of 2019 honorees:

Student Awards

CALS Class of 2019 Degree Marshals

  • Aaron LaViolette, Biological Engineering
  • Sheng Qian, Biometry and Statistics & Plant Sciences

CALS Class of 2019 Banner Bearers

  • Mengyuan Li, Biometry and Statistics
  • Sarah Toner, Biological Sciences
  • Samuel Furness, Biological Engineering

CALS Academic Excellence

  • Agricultural Sciences: Margot Pitney
  • Animal Science:  Elizabeth Riley
  • Animal Science: Tiffany Kei
  • Applied Economics and Management: Charlton Leung
  • Applied Economics and Management: Ariel Altaras
  • Applied Economics and Management: Tyler Solomon
  • Atmospheric Science: Benjamin Johnson
  • Biological Engineering: Aaron LaViolette
  • Biological Sciences: Felix Chin
  • Biological Sciences: Rebekah Miller
  • Biological Sciences: Sarah Toner
  • Biology & Society: Dillon Artigliere
  • Biometry and Statistics: Christine Lin
  • Communication: Jillian Singer
  • Communication: Adam Riesenfeld
  • Development Sociology: Deborah Glick
  • Earth and Atmospheric Sciences: Molly Huber
  • Entomology: Ella Jacobs
  • Environmental Engineering: Chelsea Peterson
  • Environmental and Sustainability Sciences: Ami Mineta
  • Environmental and Sustainability Sciences: Tyler Brewer
  • Food Science: Rachel Wang
  • Food Science: Yihan Bao
  • Global and Public Health Sciences: Chinenye Ezeh
  • Information Science: Frederick Kauber
  • Interdisciplinary Studies: Austin Weaver
  • International Agriculture and Rural Development: Emma Volk
  • Landscape Architecture: Lois Nguyễn
  • Nutritional Sciences: Ryan Carrera
  • Nutritional Sciences: Catherine Spivak
  • Plant Sciences: Jeffrey Yen
  • Plant Sciences: Allison Coomber
  • Viticulture and Enology: Corrigan Herbert

Academic Excellence in a Double Major:

  • Ke Zhang, Applied Economics and Management & Information Science         
  • Sheng Qian, Biometry and Statistics & Plant Sciences

SUNY Chancellor’s Award for Student Excellence

  • Hannah Fuller, International Agriculture and Rural Development & Plant Sciences
  • Joshua Popp, Biological Engineering

Richard A. Church Senior Service Award, from Alumni Affairs                                                                                               

  • Sofie Cornelis, Information Science
  • Veer Vekaria, Biological and Society & Biological Sciences
  • Stephanie McBath, Animal Science

Paul Schreurs Memorial Award

  • Sushruta Iruvanti, Biological Engineering

Faculty and Staff Awards

Donald C. Burgett Distinguished Advisor Award, Nominated by the Senior Class                                                                    

  • Jeffrey Perry, Development Sociology

Professor of Merit, Nominated by the Senior Class                                                                    

  • Robert Raguso, Neurobiology and Behavior

Kathy Berggren Diversity & Inclusion Award, Nominated by the CALS Diversity Committee

  • Connie Yuan, Communication

Faculty Excellence in Undergraduate Research Mentoring, Nominated by Undergraduates in the College

  • Natalie Bazarova, Communication

Teaching Awards

Edgerton Career Teaching Award                                              

  • Jim Blankenship, Molecular Biology and Genetics

Young Faculty Teaching Excellence Award                                              

  • Jamie Vanucchi, Landscape Architecture

Innovative Teacher Award                                                                       

  • John McKinley, Applied Economics and Management

NACTA Teaching Award of Merit

  • Sarah Giroux, Development Sociology

SUNY Chancellor’s Award for Excellence

Professional Service                                                                                  

  • Lorraine Barry, AgriTech

Scholarship and Creative Activities                                                          

  • Robert Reed, Ecology and Evolutionary Biology

Faculty Service                                                                                          

  • Shorna Allred, Natural Resources

Teaching                                                                                                    

  • Gavin Sacks, Food Science
  • Alexander Flecker, Ecology and Evolutionary Biology

Librarianship                                                                                              

  • Tobi Hines, Mann Library

Classified Service                                                                                                                     

  • Marin Cherry, Food Science