search

2019 Dean's Awards Recipients

Kathryn J. Boor '80, the Ronald P. Lynch Dean of CALS, honored more than 40 students and a dozen faculty and staff at this year’s Dean’s Awards Dinner held April 22 at the Statler Hotel. The annual event recognizes outstanding achievements in undergraduate education, teaching and advising. 

Here is the complete list of 2019 honorees:

Student Awards

CALS Class of 2019 Degree Marshals

  • Aaron LaViolette, Biological Engineering
  • Sheng Qian, Biometry & Statistics and Plant Sciences

CALS Class of 2019 Banner Bearers

  • Mengyuan Li, Biometry & Statistics
  • Sarah Toner, Biological Sciences
  • Samuel Furness, Biological Engineering

CALS Academic Excellence

  • Agricultural Sciences: Margot Pitney
  • Animal Science: Tiffany Kei, Elizabeth Riley
  • Applied Economics and Management: Ariel Altaras, Charlton Leung, Tyler Solomon
  • Atmospheric Science: Benjamin Johnson
  • Biological Engineering: Aaron LaViolette
  • Biological Sciences: Felix Chin, Rebekah Miller, Sarah Toner
  • Biology & Society: Dillon Artigliere
  • Biometry and Statistics: Christine Lin
  • Communication: Adam Riesenfeld, Jillian Singer
  • Development Sociology: Deborah Glick
  • Earth & Atmospheric Sciences: Molly Huber
  • Entomology: Ella Jacobs
  • Environmental Engineering: Chelsea Peterson
  • Environmental and Sustainability Sciences: Tyler Brewer, Ami Mineta
  • Food Science: Yihan Bao, Rachel Wang
  • Global and Public Health Sciences: Chinenye Ezeh
  • Information Science: Frederick Kauber
  • Interdisciplinary Studies: Austin Weaver
  • International Agriculture & Rural Development: Emma Volk
  • Landscape Architecture: Lois Nguyễn
  • Nutritional Sciences: Ryan Carrera, Catherine Spivak
  • Plant Sciences: Allison Coomber, Jeffrey Yen
  • Viticulture and Enology: Corrigan Herbert

Academic Excellence in a Double Major

  • Ke Zhang, Applied Economics and Management and Information Science
  • Sheng Qian, Biometry and Statistics and Plant Sciences

SUNY Chancellor’s Award for Student Excellence

  • Hannah Fuller, International Agriculture & Rural Development and Plant Sciences
  • Joshua Popp, Biological Engineering

Richard A. Church Senior Service Award, from Alumni Affairs  

  • Sofie Cornelis, Information Sciences
  • Veer Vekaria, Biology & Society and Biological Sciences
  • Stephanie McBath, Animal Science

Paul Schreurs Memorial Award

  • Sushruta Iruvanti, Biological Engineering

Faculty and Staff Awards

Donald C. Burgett Distinguished Advisor Award, Nominated by the Senior Class                                                                    

  • Jeffrey Perry, Development Sociology

Professor of Merit, Nominated by the Senior Class

  • Robert Raguso, Neurobiology and Behavior

Faculty Excellence in Undergraduate Research Mentoring, Nominated by Undergraduates in the College

  • Natalie Bazarova, Communication

Kathy Berggren Diversity & Inclusion Award, Nominated by the CALS Diversity Committee

  • Connie Yuan, Communication
     

►Teaching Awards

Edgerton Career Teaching Award

  • Jim Blankenship, Molecular Biology and Genetics

Young Faculty Teaching Excellence Award                                              

  • Jamie Vanucchi,  Landscape Architecture

Innovative Teacher Award                                                                       

  • John McKinley, Applied Economics and Management

NACTA Teaching Award of Merit                                                                     

  • Sarah Giroux, Development Sociology
     

►SUNY Chancellor’s Award for Excellence

Professional Service

  • Lorraine Barry, AgriTech

Scholarship and Creative Activities                                                          

  • Robert Reed, Ecology & Evolutionary Biology

Faculty Service                                                                                          

  • Shorna Allred, Natural Resources

Teaching                                                                                                    

  • Gavin Sacks, Food Science
  • Alexander Flecker, Ecology & Evolutionary Biology

Librarianship    

  • Tobi Hines, Mann Library                                                                                        

Classified Service 

  • Marin Cherry, Food Science