search

2014 Dean's Awards

Student Awards

Class of 2014 Degree Marshals

Jon Loftus, Biological Sciences
Devin McMahon, Biological Sciences

Class of 2014 Banner Bearers

Stephen Smith, Biological Sciences
Hanna Rosner-Katz, Plant Sciences
Tom Chen, Biometry and Statistics

CALS Academic Excellence

Agricultural Science Education: Matthew Sweeney
Agricultural Sciences: Anna Rassman
Animal Science: Elizabeth LeBow
Dyson School of Applied Economics and Management: Scott Newman
Dyson School of Applied Economics and Management: Alexandra Neuber
Atmospheric Sciences: Zachary Zambreski
Biological Engineering: Caitlin Bowen
Biological Sciences: Jon Loftus
Biological Sciences: Devin McMahon
Biology & Society: Xiaojie Liao
Biometry and Statistics: Katrina Brock
Communication: Emma Laurentine
Development Sociology: Saul Schuster
Entomology: Stephen Pecylak
Entomology: Brett Morgan
Environmental Engineering: Margaret Fleming
Food Science: Richard Clark
Information Science: Samuel Lester
Interdisciplinary Studies in Agriculture and Life Sciences: Emily Schuit
International Agriculture and Rural Development: Gabriella DiGiovanni
Landscape Architecture: Jeremy Schaub
Natural Resources: Jennee Kuang
Nutritional Sciences: Jiayi Xu
Plant Sciences: Hanna Rosner-Katz
Plant Sciences: Madeline Olberg
Science of Earth Systems: Kathryn Bland
Science of Natural and Environmental Systems: Yiyue Zhao
Viticulture and Enology: Jason Hopwood

Academic Excellence in a Double Major

Tom Chen, Dyson School of Applied Economics and Management & Biometry and Statistics
Kimberly McHenry, Animal Science & Biological Sciences
Matthew Baron, Dyson School of Applied Economics and Management & Information Science
Hannah De Jong, Biological Sciences & Biometry and Statistics

SUNY Chancellor’s Award for Student Excellence

Spenser Reed, Nutritional Sciences
James Spanjaard, Dyson School of Applied Economics and Management
Martin Zorrilla, Interdisciplinary Studies

Richard A. Church Senior Service Award

Kwesi Acquay, Dyson School of Applied Economics and Management
Winnie Chu, Natural Resources

Paul Schreurs Memorial Award

Seong Ho Jeong, Biological Sciences

Faculty and Staff Awards

Promoting Multicultural Diversity

Angela Gonzales, Development Sociology

Research Mentoring

Thomas Silva, Plant Biology

Donald C. Burgett Distinguished Advisor Award

Jerrie Gavalchin, Animal Sciences

Professor of Merit

Vimal Selvaraj, Animal Science

North American Colleges and Teachers of Agriculture (NACTA) Teaching Award of Merit

Peter Hobbs, Crop and Soil Sciences

Teaching Awards

Young Faculty Teaching Excellence Award: Joshua Cerra, Landscape Architecture
Innovative Teacher Award: Eric Nelson, Plant Pathology
Innovative Teacher Award: Michael Milgroom, Plant-Microbe Biology

SUNY Chancellor’s Award for Excellence

Professional Service: Janelle R. Tauer, Dyson School of Applied Economics and Management
Librarianship: Keith G. Jenkins, Mann Library
Scholarship and Creative Activities: Kenneth J. Kemphues, Molecular Biology and Genetics
Faculty Service: Marvin P. Pritts, Horticulture
Teaching: Vicki L. Bogan, Dyson School of Applied Economics and Management
Teaching: Daniel Krall, Landscape Architecture

Edgerton Career Teaching Award

John Parks, Animal Science